понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty na ogól pełnia funkcje ogrodzenia, choć często służą dodatkowo za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenia plastykowe stawia się w słonecznych elementach, gdzie szybko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Sporo wdzięku maja również takie rosnące ploty, jakie prowadza przez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazki, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same rosną, częstokroć również bujnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają również sporo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia Winylowe z Toszka zdołają być bardzo wysmukłe, jednakże powinno się je regularnie skracać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie tworzy się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий