среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na balustrady z PCV na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PCV wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie z WinyluŚwidnika na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa buduje się z skał wielorakiego konturu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nierównych układach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий